Cand.polyt. nr. 1.000 er netop dimitteret fra AU Herning

Siden 2007 har AU Herning uddannet civilingeniører, der forstår at omsætte teknologisk indsigt til forretningsmæssig værdi. Nu har vi nået en milepæl med cand.polyt. nr. 1.000, Simon Sommer Haaber, som dimitterede mandag den 23. juni. Stort tillykke til Simon – og til alle de 26 nyudklækkede civilingeniører i Herning.

Tilbage på jobbet allerede mandag

Simon Sommer Haaber er allerede godt i gang med karrieren. I knap seks år har han arbejdet som systemingeniør hos BEUMER Group.

”Jeg var så heldig, at jeg kunne blive i min stilling som systemingeniør, mens jeg læste kandidaten. Og så kunne jeg endda lave mange af mine projektopgaver sammen med dem,” smiler Simon.

Det tætte samarbejde mellem uddannelse og erhvervsliv har været et klart højdepunkt for ham:

”Det bedste har været at kombinere det teknologiske med det forretningsmæssige og arbejde tæt sammen med virksomheder under hele uddannelsen. Nu holder jeg lige et par dages fri, men på mandag er jeg tilbage og skal videre med at automatisere vores tilbudsgivningsproces,” fortæller han.

1.000 civilingeniører på 16 år

Siden de første cand.polyt.-studerende dimitterede i 2009, har uddannelsen udviklet sig i tæt samarbejde med erhvervslivet.

Mange af kandidaterne arbejder i dag som product managers, systemudviklere, marketing directors og forretningsudviklere i nogle af de helt store internationale virksomheder som Vestas, LEGO, Arla, Grundfos, Velux mv. Og en hel del har skabt succes som direktører i deres egne startups.

Det, der gør civilingeniørerne fra AU Herning unikke, er deres evne til at kombinere teknologisk indsigt med forretningsforståelse. De tænker kreativt, arbejder løsningsorienteret og har blik for helheden på tværs af fag og funktioner.

Tillykke til nr. 1.000

Vi ønsker stort tillykke til cand.polyt. nr. 1.000, Simon Sommer Haaber, og glæder os til at følge de næste generationer, som vil sætte deres præg på erhvervslivet med uddannelsens stærke kombination af teknologi og forretning.